Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Atatürk Erdogan

18. 04. 2017 9:55:20
Trump blahopřál Erdoganovi k vítězství v referendu. Obyčejná větička, která ale vyvolává osipky u mnoha mediální ch expertů. Věta, která je obvyklým zdvořilostním aktem, se v jejich očích mění v jakési temné spiknutí.

Doufám, že Erdoganovi gratuloval i náš předseda vlády Sobotka. Jedná se o formální zdvořilostní frázi, který má potvrdit vzájemný respekt dvou suverénních států. Že by Erdoganovi blahopřál prezident Zeman, nedoufám, protože Zeman se v zahraniční politice chová jako příslovečný slon v porcelánu.

Nehoruji pro Erdogana, ale příliš se v turecké problematice neorientuji a myslím si, že není v jednoduché situaci. Válka v Sýrii, Kurdové, Rusové, Řekové i Američané. Jejich zájmy se nutně střetávají. Turecko má dveře do Evropské unie zavřené, ale současně je členem NATO. Leteckou základnu v Incirliku využívají Američané.

Země, kde žije největší počet zahraničních Turků, Německo, je k Turecku logicky smířlivější (Turci, žijící v SRN jsou přece i němečtí voliči), ale současně Erdoganovi hrozí Merkelová, stejně tak jako HJollande, prstem.

Moderní historie dnešního Turecká vůbec není jednoduchá. Na počátku 1. světové války, když Británie zabavila nové válečné lodě, které Britové pro Osmanskou říši právě postavili, přiklonil se Mehmet V. na stranu Německa.

Válka říši ovšem rychle vyčerpala, zemi zachvátil hladomor. Došlo k další arménské genocidě, protože se sultán obával, že Arméni podpoří ruské útočníky. Turci tehdy povraždili kolem 1,5 křesťanských Arménů. To je dodnes citlivé téma. Když německý Spolkový sněm označil masakry Arménů v roce 1915 za genocidu, Turecko vzápětí odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím a šéf turecké vlády prohlásil, že krok německého parlamentu vážně narušil turecko-německé vztahy.
V druhé půlce roku 1918 se fronty začaly hroutit a Osmanská říše proto urychleně uzavřela 30. října příměří. Říše byla v troskách. Istanbul okupován. Válečný hrdina generál Mustafa Kemal (Atatürk, Otec Turků)) se rozhodl roku 1919 vydat Prohlášení o nezávislosti, nově zvolený parlament však Britové obsadili.

Kemal byl nucen uchýlit se do Ankary, kde zřídil Velké národní shromáždění. Mírové podmínky, podle kterých měli Arméni získat nezávislost a Kurdistán autonomii, ale nepřijal. Když začalo řecké vojsko zatlačovat kemalisty do hor, zahájil Kemal protiútok, který nakonec vedl k vytlačení Řeků a zrušení sultanátu (1922), čímž Osmanská říše zanikla.

Velmoci se poté rozhodly ustoupit. Smlouva z Lausanne (1923) nakonec vymezila turecké hranice, přičemž požadavky Arménů a Kurdů na nezávislost byly ignorovány, To je také dodnes třeskavá záležitost.

Po pádu říše se Kemal stal prezidentem a vyhnal ze země sultána Mehmeda VI. Po jeho odchodu se stal duchovním vůdcem, chalífou, sultánův synovec Abdulmecid II. Mustafa Kemal vyhostil ze země i jeho, čímž pobouřil všechny muslimy. Jejich nenávist ještě podporovali hodžové, vesničtí duchovní. Kemal se ale nezalekl a radikální změny pokračovaly. Reforem v zemi bylo dosaženo nátlakem a často i tvrdým násilím. Přesto většina Turků Atatürka dodnes uctívá a jeho reformy jsou stále živé.

Po Severní Korji, kterou hájí Rusko a Čína, je tady další vážný problém pro Američany. Proto není divu, že se prezident Trump uchýlil k "blahopřání" Erdoganovi. Za bukem číhá Rusko na příležitost, jak by Turecko ulovilo do svého tábora "míru."

Kdyby chtěla Evropská unie, jejíž zahraniční politika je vedená italskou komunistkou Mogheriniovou, působit na mezinárodním poli seriózně, musela by obsáhnout celou složitost tureckých moderních dějin a netvářit se tak, jakoby sežrala všechnu moudrost.

To platí i pro českou zahraniční politiku. Prezidenta Zemana nevyjímaje

A mediální derviše ve službách socialistické Evropy jakbysmet..

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | úterý 18.4.2017 9:55 | karma článku: 13.74 | přečteno: 507x

Další články blogera

Ivan Bednář

Srp a Zeman patří k sobě

Srp a kladivo představují symbol, který používaly komunistické strany, státy a další organizace. Patrně nejznámější je použití tohoto symbolu spolu s rudou hvězdou na vlajce Sovětského svazu.

22.7.2017 v 12:12 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 235 | Diskuse

Ivan Bednář

Hnutí ANO a lišky

Ve starém vtipu hřímá z tribuny Adolf Hitler: „Kdo může za všechno na světě?“ Opodál stojící Roubíček špitne: „Cyklisti.“ Překvapený Hitler se ptá: „Proč cyklisti?“ „A proč Židi,“ opáčí Roubíček.

21.7.2017 v 13:57 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 652 | Diskuse

Ivan Bednář

Dobré ráno, Homo ONO

Vědci v Maroku našli fosilie člověka staré 300.000. Jako živočich je Člověk (Homo) tvor z čeledi hominidi, k němuž patří jediný současně žijící druh člověka – člověk moudrý (Homo sapiens) a jeho blízcí vyhynulí příbuzní.

16.7.2017 v 13:18 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ivan Bednář

Strany se šikují, blázni se radují

Říkává se „sliby se slibují, blázni se radují.“ Dovolím si to opravit „strany se šikují, jen blázni se radují.“ Už jen měsíc zbývá, aby strany a hnutí podaly definitivní kandidátky pro podzimní volby.

14.7.2017 v 11:44 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 342 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Konáš

Falešný Filla a věční "lovci výhod"

Je to stále stejná písnička. Někdo známý /známý známého, známý známého známého/ Vám nabídne jedinečnou možnost koupit cenný obraz známého mistra. Cena senzační, původ důvěryhodný, zisk zaručen. No, nekupte to....

22.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jitka Mikysková

O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

22.7.2017 v 18:08 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci opět obětí palestinského fanatika

Tři Židy – neozbrojené civilisty - ubodal islamistický radikál na západním břehu Jordánu. Mezi nimi byl i sedmdesátiletý muž a mladší žena. Tento sprostý a zákeřný čin je neomluvitelný. Takové vraždy jen vyhrocují napětí.

22.7.2017 v 15:08 | Karma článku: 31.70 | Přečteno: 595 | Diskuse

Vladimír Hrubeš

Muž, který se vždy mýlí

Možná jste ve veřejném prostoru zaznamenali texty a články pana Jiřího Pehe. Vyjadřuje se v podstatě k veškerému politickému dění jak k českým, evropským politickým událostem tak i k otázkám mezinárodního a globálního charakteru.

22.7.2017 v 12:34 | Karma článku: 38.05 | Přečteno: 1124 |

Jan Dvořák

Českým hochům v Pobaltí přeju dobrou mušku při odstrašujících střelbách, vzkazuje veterán

Ministr Stropnický se v rámci každopátečního Dne otevřených dveří setkal s jedním z občanů, jemuž idea společné obrany hodnot NATO je bytostně blízká, a proto choutkám narušitelů hranic aliance chce osobně dát pádnou výstrahu.

22.7.2017 v 12:23 | Karma článku: 19.69 | Přečteno: 615 | Diskuse
Počet článků 430 Celková karma 27.30 Průměrná čtenost 1242

Komentáře současného dění. Veřejný kurýr na http://www.publicumcommodum.cz/index.php/verejny-kuryr-obcasny-tydenikNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.