Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD s odbory roztáčejí inflační spirálu

19. 06. 2017 9:39:35
ČSSD slibuje voličům průměrný plat 40.000 korun měsíčně, progresivní zdanění i určitou formu milionářské daně. To všechno jsou sliby, vedoucí k roztáčení inflační spirály. Nejsem ekonomický expert, ale zdravý rozum se tomu vzpírá.

Jakkoliv jsou tato prohlášení líbivá, měli by si voliči uvědomit, k čemu časem povedou.

Vyšší mzdy znamenají i vyšší cenu vytvářených produktů. Je pochopitelné, že se peníze, které zaměstnavatel či podnikatel vyplatí svým zaměstnancům navíc, logicky odrazí v ceně konečného produktu. To znamená i jeho vyšší cenu pro konečného zákazníka. Což povede opět k tlaku na další zvýšení mezd.

Zavedení progresivní daně a milionářských dávek je také cesta nesprávným směrem. Než se vystavovat riziku vysokého zdanění svého výdělku, bude se daňový poplatník snažit regulovat svojí odměnu za vykonanou práci tak, aby nepřekročil příjmovou hranici, určující počátek progresivní křivky pro úspěšné. Již dnes existuje mnoho způsobů, jak daňovou povinnost obejít ve formě nejrůznějších benefitů (placené obědy, služební auta, hrazení rekreační pobyty).

V konečném důsledku to všechno povede ke znehodnocení úspor, protože úrokové sazby zcela jistě nebudou kopírovat růst cen. Katastrofický scénář by mohl počítat s tím, že lidé začnou své úspory hromadně vybírat a budou se je snažit zhodnotit jinak, třeba nákupem nemovitosti. Což by mohlo vést na jedné straně na počátek jakéhosi runu na banky (s nebezpečím krachu bank) a prudkým růstem cen nemovitostí.

Socialistům v jejich počínání zdatně sekundují odbory. Podle odborového svazu Kovo by zahraniční pracovníci měli ze zákona pobírat stejnou mzdu jako čeští zaměstnanci, aby jejich nižší výdělky neměly negativní vliv na úroveň platů v České republice.

Odborový svaz Kovo vyzval kontrolní orgány, aby se na takzvaný mzdový dumping více zaměřily, čili více kontrol a samozřejmě více kontrolorů. V konečném důsledku další nárůst úředníků ve službách státu a zvyšování mzdových nákladů..

Celoživotní odborář Milan Štěch, dnes předseda Senátu, k tomu navrhuje zvýšit daňové odvody samostatně výdělečně činných osob (OSVČ) tak, aby se jim nevyplatilo podnikat a aby jim nezbylo nic jiného než se dát zaměstnat. Evidentně se mu stýská po dobách socialismu, kdy podnikání bylo trestným činem a kdo nebyl úředně zaměstnaný, byl příživník a ničema.

Podle předsedy Poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury jsou novými hodnotami ČSSD závist a zloba.„Vypadá to, že ,nová' ČSSD přichází se stále stejnými nápady. Zatímco nedávné plány Bohuslava Sobotky zvyšovaly daně kvalifikovaným zaměstnancům s nadprůměrným platem, nyní chtějí zvyšovat daně živnostníkům. Být živnostníkem je podle ČSSD špatné a tato činnost by se měla trestat." Místo šikany živnostníků navrhuje ODS nižší daně pro všechny zaměstnance.

V poslední době se stále množí podobné výroky odborářských předáků proti živnostníkům. Jednou je to Zavadil, požadující aby živnostníci odváděli více peněz, jindy velký příznivec odborů Mládek, považující živnostníky za parazity, potom Středula, který navrhuje, aby dostávali živnostníci u doktora jen „poloviční sádru“. Nyní Štěch.

Chtěli by diktovat podnikatelům, jak vysoké mají vyplácet mzdy, koho mají zaměstnávat a nakonec jim budou určovat i co mají vyrábět a kolik má co stát.

Zjevně jim v poslední době narůstá hřebínek a oni mají pocit, že by se jejich odborářský socialismus mohl vrátit.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | pondělí 19.6.2017 9:39 | karma článku: 31.23 | přečteno: 948x

Další články blogera

Ivan Bednář

Dvě zprávy a jedno zamyšlení

Jedna zpráva říká, že sociální demokracie se snaží ulovit dušinky, kde se dá. Obrací se také na důchodce, novodoběji seniory. Prý prosadila zvýšení důchodů od Nového roku v průměru o pět set korun. Je to licoměrný podfuk.

22.6.2017 v 13:50 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 420 | Diskuse

Ivan Bednář

Buldozer narazil

Nemají to ti bývalí předsedové ČSSD lehké. Z emigrace navrátivšího se Jiřího Horáka, který usiloval o vytvoření moderní levicové strany, z ČSSD vypudil zpátky do exilu Miloš Zeman.

20.6.2017 v 10:33 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Ivan Bednář

Babišovo Béčko: Robejšek?

Záplava tři čtvrtě stránkových inzerátů strany Realisté, která se na nás valí z tiskovin Babišova mediálního koncernu Mafra, logicky přináší otázku“kde na to ten Robejšek bere?“

12.6.2017 v 13:17 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 1279 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Hodnota není mechanismus

Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

23.6.2017 v 22:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdo je Andrej Babiš a jeho ANO?

V každé vlivné politické straně jsou politici usilující o službu národu a jsou služebníci kmotrů a mafiánů. Jen u lidovců služebníka kmotrů už neznám.

23.6.2017 v 21:38 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem? Nebo jen sviní a mentálním rozpadlíkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 528 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kterak Jirka dvakráte do jedné řeky vstoupiti chce....

Útěk z živého vysílání je poměrně nezvyklý způsob ukončení diskusního pořadu. Po MUDr. Rathovi to teď provedl bývalý předseda ČSSD.

23.6.2017 v 17:07 | Karma článku: 25.97 | Přečteno: 506 | Diskuse

Vít Šlechta

Jak dopadnou volby? Špatně.

Časopis EKONOM nastínil čtyři scénáře povolebních koalic v parlamentu a žádná nepřináší naději na důstojnou a stabilní vládu. Navzdory se nám všem nadále povede „dobře“. Jediní, kdo z toho budou mít těžkou hlavu, jsou politici.

23.6.2017 v 16:49 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 714 | Diskuse
Počet článků 423 Celková karma 27.38 Průměrná čtenost 1237

Komentáře současného dění. Veřejný kurýr na http://www.publicumcommodum.cz/index.php/verejny-kuryr-obcasny-tydenikNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.