Ivan Bednář

Vládní orloj

27. 05. 2017 11:42:58
Končí další ministryně „úspěšné“ Sobotkovy vlády. Sobotka odeslal v pátek demisi ministryně školství Kateřiny Valachové na Hrad prezidentu Zemanovi.

Vláda byla sestavena po volbách do Poslanecké sněmovny v lednu 2014. Tvořilo ji 8 zástupců ČSSD, 6 zástupců hnutí ANO 2011 a 3 zástupci KDU-ČSL. Rozhodně se nedá o ní tvrdit, že byla úspěšná, do této chvíle vyměnil Sobotka již 8 jejích členů.

První zádrhel nastal, když krátce po volbách prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje žádného ministra, který by neměl čisté lustrační osvědčení, což bylo v souladu s dosavadní praxí. To zkomplikovalo jmenování Andreje Babiše ministrem financí a místopředsedou vlády. Tak dlouho se strany dohadovaly, zda Babiš, který měl v seznamech StB krycí jméno Bureš, čistý lustrák má nebo ne, až se na tuto podmínku prezidenta zapomnělo (zapomněl na ni nakonec i sám Zeman).

Zrození vlády bylo provázeno mnohými komplikacemi. V lednu 2014 prezident vyjádřil výtky vůči několika kandidátům na ministry. Milanu Chovancovi vyčetl „pochybné studium“ (Chovanec absolvoval bakalářský program na plzeňských právech za 9 měsíců), Janu Mládkovi, že v minulosti nedostal bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, když o ni zažádal (u kancléře Mynáře to Zemanovi evidentně nevadí) a Jiřímu Dienstbierovi, že chce kandidovat jako lídr strany ve volbách do Evropského parlamentu a zároveň být ministrem (Dienstbier byl pro kandidaturu zvažován, ale Sobotka to nakonec přehodnotil).

Neadresně o jednom ministrovi prohlásil, že nemá dostatečnou publikační činnost v oboru. Kromě toho označil Mariána Jurečku za„popletu“ (Jurečka dříve kritizoval prezidenta za údajnou opilost při vyzvedávání korunovačních klenotů). Martina Stropnického odmítal jmenovat ministrem obrany, protože prý nechtěl mít ve vládě další Karolínu Peake, která kdysi vydržela v této funkci pouhých 9 dnů. Stropnického nedávno potopil sám Andrej Babiš, když mu odmítl dát finance na prezidentskou kampaň proti Zemanovi.

Premiéra Zeman nakonec jmenoval až 17. ledna 2014, tedy rekordních 83 dnů po volbách.

Z původního složení vlády si udrželi své posty jen ministři KDU-ČSL (Bělobrádek, Jurečka a Herman). Jinak se ministři střídali jako apoštolové na staroměstském orloji.

První se vzdala svého místa Věra Jourová a odešla do Brusele. Pak se pakoval ministr dopravy Antonín Prachař. Po něm ministryně spravedlnosti Helena Válková. Pak ministr školství Marcel Chládek. Poté ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, následoval ministr lidských práv Jiří Dienstbier. Vládní rošády ukončil Andrej Babiš, když Sobotka provedl dokonalé salto mortale a místo demise celé vlády navrhl prezidentovi jen odvolání Babiše. Nyní tedy Valachová.

Kdo bude následovat?

Ivan Bednář,ivanbednar.blog.idnes.cz

Autor: Ivan Bednář | karma: 24.34 | přečteno: 862 ×
Poslední články autora