Kdo platí Robejška?

Kdo platí toho Robejška, zeptal se mě v hospodě soused na chalupě. Přišlo mu totiž podezřelé množství půl a třičvrtě stránkových inzerátů, kterými Robejšek a hnutí Realisté v poslední době zasypali především média Andreje Babiše.

První, co člověka napadne je, že si Robejšek u Babiše vyjednal nějakou slevu. Ale pak je otázka, proč by to ten Babiš dělal?

Logickým vysvětlením by mohlo být, že Babiš a Robejšek mají nějakou utajenou dohodu o vzájemné podpoře a případné povolební spolupráci. Tomu by odpovídalo i to, že program Realistů se až nápadně podobá programu (neprogramu) hnutí ANO. Jde o směsici jednoduchého populismu a vykrádání programu tradičních stran, vůči kterým se Robejšek, podobně jako Babiš, vymezuje. Zatím však Robejšek působí ještě nesystémověji než  hnutí ANO a jejich předchůdce Věci veřejné.

Proč do toho pleteš Věci veřejné, podivil se soused na chalupě?

Inu proto, že partičku Víta Bárty a Radka Johna spojuje s Robejškem jeden člověk. Tím člověkem je Michal Moroz, bývalý poradce Víta Bárty a první náměstek ministra vnitra Johna.

Michal Moroz pochází ze staré, osvědčené estébácké rodiny. Dědeček Ivan Moroz byl vysokým důstojníkem StB s krycím jménem ZUNT, otec Ivan Moroz, absolvent moskevské zpravodajské školy, měl krycí jméno ROOS. Dnes podniká především v zemích bývalého Sovětského svazu.

V dobách, kdy Michal Moroz působil ve funkci prvního náměstka ministra vnitra, kam si ho přivedl Radek John,  neměl prověrku na nejvyšší stupeň utajení. John ujišťoval premiéra Nečase, že o ni Moroz zažádá a po delším váhání Moroz nakonec o tuto prověrku skutečně požádal. Jenomže ji nedostal!!! Naopak, podle některých bezpečnostních expertů byl Michal Moroz bezpečnostním rizikem. Podobně jako dnes Zemanův kancléř Mynář či nejvyšší hradní poradce Nejedlý.

Původně se předpokládalo, že hnutí Realisté, jehož hlavní ideologem je právě Moroz, (jednu dobu se jmenovalo Strana regionů, podobnost s ukrajinskou stranou bývalého proruského prezidenta Janukovyče čistě náhodná?), bude fungovat s podporou Marka Dospivy z investiční skupiny Penta. Objevily se spekulace, že by stranu měla podporovat přímo Penta, ta to ale ústy svého mluvčího odmítla. Penta vlastní (podobně jako Babiš vydavatelský koncern Mafra) mimo jiné vydavatelství Vltava Labe Média.

Penta byla na Slovensku hlavní podezřelou z účasti na kauze Gorila. Kauza mluví o korupci a podezřelých vazbách společnosti a jejích zástupců na slovenskou politiku. Tato podezření měla dalekosáhlý společenský ohlas a vyústila počátkem roku 2012 do více veřejných shromáždění a protestů (tzv. Protest Gorila). Penta pochopitelně na podezření reagovala prohlášeními na své webové stránce, ve kterých kategoricky odmítla pravdivost uvedených spisů. V České republice bylo zahájeno vyšetřování představitele společnosti Marka Dospivy

Robejšek kritizuje konfrontační politiku západních vlád vůči Rusku, protože tato politika podle něho Evropu poškozuje, a také spekuluje, že evropské elity chtějí„pomocí kontrolované eskalace posílit rozpadající se evropskou jednotu tváří v tvář ruskému nebezpečí.“ Podle Robejška je Rusko „používáno jako strašák“ a ačkoliv je nebezpečné, k čemuž přispěla i západní protiruská politika, tak není „v žádném případě tak nebezpečné, jak je nám předkládáno“ a mohlo by být spolehlivým partnerem proti nebezpečí z islámského světa.

A tady se vynořuje velmi vlivný prokremelský oligarcha Michael Friedman, hlavní akcionář ruské Alfa banky a šéf správní rady Alfa banky Petr Šmída. Oba se v Robejškově hnutí velmi intenzivně od počátku angažují. Že by za zády Alfa banky nebo s jejím vědomím?

Takže bychom je měli všechny pohromadě. Pentu (Dospiva), Alfa banku (Rusové), Moroze (Stb). A že by tohle společenství nemělo blízko k Andreji Babišovi, si může myslet jen naivní snílek.

Pokud se objeví v příští Sněmovně formace ANO, KSČM, a jako fíkový list středopravicový Robejšek, bude to znamenat takový posun doleva, ze kterého se nám může zatočit hlava. Nakonec i BIS ve svých výročních zprávách píše, že se tady posiluje vliv Číny a Ruska.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | pátek 30.6.2017 9:18 | karma článku: 31,48 | přečteno: 2147x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33