Srp a Zeman patří k sobě

Srp a kladivo představují symbol, který používaly komunistické strany, státy a další organizace. Patrně nejznámější je použití tohoto symbolu spolu s rudou hvězdou na vlajce Sovětského svazu.

Symbol srpu a kladiva byl také běžně používán v bývalém Československu, mimo jiné byl vytištěn v mnoha miliónech kusů na bankovkách (například na stokorunové bankovce s Hradčany).

Obvykle překřížené nářadí mělo symbolizovat spojení dělnictva a rolnictva. V NDR se srp z nějakých důvodů nelíbil, a tak si němečtí soudruzi vetkli místo něj do znaku kružítko a kladivo. Severní Korea symboliku rozšířila ještě o kosu (snad aby připomněla smrtící charakter režimu). Kosa, pero a kladivo tam má představovat jednotu rolníků, pracující inteligence a dělnictva.

Zatímco v některých bývalých zemích„tábora míru a socialismu“ (např. Maďarsko, pobaltské státy) je dnes používání komunistických symbolů zákonem zakázáno, u nás podobný návrh v roce 2007 v Senátu neprošel. Paradoxně ho předkládala skupina senátorů, kteří v minulosti byli členy KSČ, a jejich návrh byl tak značně nevěrohodný.

V dnešní době u nás, jak se zdá, srp a kladivo nahradilo spojení Srp a Zeman.  Prezident navrhl bývalého předsedu Jazzové sekce Karla Srp do Etické komise pro oceňování účastníků odboje a odporu proti komunismu. Komise funguje při úřadu vlády a vyřizuje odvolání žadatelů o osvědčení příslušníka protikomunistického odboje, pokud neuspějí se svou žádostí u ministerstva obrany. Paradoxně právě Srpovi již dříve tato Etická komise odmítla osvědčení vydat.

Zemanův návrh neprošel Senátem vzhledem k tomu, že v dokumentech StB Karel Srp figuruje jako její tajný spolupracovník s krycím jménem HUDEBNÍK (registrační číslo 25280), vedený v kategoriích důvěrník, v letech 1979–1982 jako agent a roku 1983 jako opět důvěrník. Na 151 schůzkách měl Srp podat celkem 299 zpráv.

Již předtím vypukl v roce 1999 skandál, když do doplňovacích senátních voleb v Praze 1 po zemřelém Václavu Bendovi nominovala ČSSD Karl Srpa. Předsedou ČSSD byl v té době – Miloš Zeman, tehdy také předseda vlády.

Jako předseda zorganizoval Srp koncem února 2013 v sídle Jazzové sekce soukromou oslavu pro nově zvoleného (ještě neúřadujícího) prezidenta Miloše Zemana, jehož před volbami podporoval. Miloš Zeman se mu náležitě odměnil a 28. října téhož roku ho  vyznamenal medailí Za zásluhy.

Nyní se Zeman pokouší svého chráněnce opět potlačit do nějaké významnější funkce. Předtím Zeman navrhoval Lenku Procházkovou jako nástupkyni zesnulé Naděždy Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. V roce 2012 Procházková neúspěšně kandidovala do Senátu za Věci veřejné (!). Ani do Rady ÚSTR se jí Zemanovi protlačit nepovedlo.

Její kritici uváděli, že Procházková je známá svými aktivistickými demonstrativními a demagogickými vystoupeními. Známá byla její vystoupení, při kterých třeba pálila symboly NATO, vyzývala Česko, aby se stalo pátou kolonou v Evropské unii, nebo katolickou církev označovala v souvislosti s majetkovým vyrovnáním za celonárodního nepřítele.

Nyní tedy dostává znovu příležitost Karel Srp. Jeho šance, že by prezidentův návrh prošel Senátem, jsou ale malé. Premiér Bohuslav Sobotka už odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci do Etické komise s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB.

O Srpově spolupráci tehdy také mluvili například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Nepřekvapuje, že prezidentův mluvčí, bývalý redaktor komunistických Haló novin Jiří Ovčáček jejich jednání odsuzuje. Prostě Srp a Zeman k sobě patří jako srp a kladivo. Nebo, chcete-li kružítko a kladivo.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

 

 

Autor: Ivan Bednář | sobota 22.7.2017 12:12 | karma článku: 26,09 | přečteno: 509x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33