Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O co půjde v podzimních volbách

1. 08. 2017 11:01:11
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se poprvé utkali tváří v tvář v diskuzi na hudebním festivalu Benátská

Babiš velmi vehementně obhajoval své zaklínadlo, aby se stát řídil jako firma. To prý Zaorálka tak rozčílilo, že si dokonce musel objednat další pivo, aby svůj vztek spláchnul. Ve chvíli, kdy se diskutovalo o Babišově knize se ale Zaorálek neudržel.„Tak proboha, to ne! To je konec,“ sdělil Zaorálek své rozhořčení nad Babišovými nápady.

Od Babiše to ale byl jen šikovný manévr, jak odvést pozornost od toho hlavního. Totiž od toho, o co půjde v podzimních volbách.

Komunistické rozdělení společnosti na tři třídy, dělníci, rolníci a pracující inteligence, vzalo za své. Za své vzalo i rozdělení tradičních politických stran na levici a pravici a něco mezi. Zdá se, že dělení společnosti se momentálně ubírá jinudy.

Vedle debaty hysterického Zaorálka a bohorovného Babiše se v poslední době udály dvě zásadní věci. Tou první bylo soudní zrušení tradičního dělení rodiny na muž, žena a dítě a nahrazení tohoto rozdělení na Rodič I, Rodič II a ONO, přičemž Rodič I i Rodiš II může být jak muž, tak žena. ONO potom vzniká ve zkumavce z vajíčka od neznámé dárkyně.Zásada římského právaMater certa, pater incertus est(Matka je jistá, otec nejistý) se obrátila na „Matka nejistá, otec je jistý (ale utajený).“

Druhou věcí byla Babišova veselka. Demonstrace bohatství, moci a do jisté míry i naprosté arogance a pohrdáním veřejnosti. Ćapí hnízdo takovou slávu ještě nezažilo. Nechybělo nic, co si každá malá holčička vysní i v těch nejodvážnějších snech.

Ale proč, proboha, zrovna na Čapím hnízdě, které se propírá nejen u nás, ale je součástí vyšetřování na půdě Evropské unie? Je to zřejmě jen další ukázka, jak moc si je lídr hnutí ANO jistý sám sebou.

Mění se nejen technika, mění se i celá společnost. Žádná pravice nebo levice, nic takového. Pravicová ODS chce přidávat lidem na mzdách stejně jako levicová ČSSD. V případě poplatků v nemocnicích se ČSSD shoduje s KDU-ČSL, zatímco ODS má v podstatě stejný názor jako TOP 09. Podobně je to v případu problémů se současnou migrační krizí, s názorem na řádění zastánců lidských (a všech možných jiných) práv. Všechny strany akceptují ve svých programech základní sociální podpory, rozdíl je jen v tom, zda chtějí zvyšovat důchody či minimální mzdy o padesát korun nebo rovnou o stovku.

Rozděluje je názor na Evropskou unii a její symbol – Brusel.

Zatímco TOP 09 je ze všech stran nejzřetelněji pro větší integraci Evropy, ODS je proti. Babišovo hnutí ANO odmítá zavedení Eura a bruselský dohled nad dodržování unijních pravidel, současně však intenzivně využívá štědré dotace z evropských fondů. ČSSD je opatrně pro Brusel, KSČM logicky proti. Tak jakápak levice a pravice?

Integrace Evropy znamená centralizaci moci do Bruselu, v maximální možné míře omezení národních parlamentů a likvidaci národní identity jednotlivých zemí. Z evropské populace se mají stát Evropané, kteří se přetaví do nově vyšlechtěného stáda, které se nebude řídit balastem národních tradic, ale přijme nové, pokrokové, evropské myšlenky. Mezi ty patří nejen likvidace národních postojů, ale i rozvrstvení společnosti. Tradiční podobu rodiny mají nahradit singles, samoživitelky a homosexuálové. V podstatě se jedná o jakousi modernější verzi proletářského internacionalismu.

Internacionála je zítřka lidský rod.„Již chví se světa základ vratký/my ničím nejsme, buďme vším!“

Proti internacionalismu odjakživa stálo vlastenectví. Oddanost zemi, v níž se člověk narodil, vyrostl, žije v ní a je jeho domovem. Projevuje se silnou osobní náklonností k dané zemi a jejím symbolům a osobním ztotožněním s ní. Zatímco vlastenec usiluje o blaho své země, obětuje se pro ni a všemi dostupnými prostředky podporuje její všestranný rozvoj ve všech oborech lidského působení, internacionalista převádí globální a regionální problémy do snahy o mezinárodní řešení na základě mezinárodní sounáležitosti.

Na vlastenectví není nic špatného, je zdravou reakcí, bez ní není možné bránit území proti vetřelcům, ani životní styl, který předci vytvořili často za cenu obrovských obětí. Bez vlasteneckého zápalu by spousta krásných a užitečných věcí nespatřila světlo světa. Radikální odstřihnutí od místa původu často dělá z lidí pouze karikatury obyvatel hostitelských zemí. Češi dokonce vlastencům vděčí za samotnou existenci.

Odpůrce internacionalismu nesouhlasí s bezbřehou integrací, bojuje o zachování národní identity, postavené na rozumné kooperaci zemí a národů při zachování jejich specifik a ochrany jejich zájmů. Ve společenské rovině trvá na uspořádání daném tisíciletou tradicí Evropy, s rozumnými korekcemi danými moderní technikou a civilizací.

Kritici nazývají vlastenectví pohrdavě nacionalismem nebo rovnou fašismem. Je příznačné, že obhájci totální integrace jsou mnohem agresivnější a častují své odpůrce nevybíravými nadávkami. Z tohoto pohledu internacionalistů by byli čeští vlastenci v osmnáctém a devatenáctém století zarytými xenofoby a rasisty, omezujícími lidská práva. To už se blížíme k tomu, jak socialisté svého času spílali stoupencům kapitalismu. Kdo nejde s námi, jde proti nám, že?

Co je ale nového, a co bezprostředně souvisí s výše zmiňovanou svatbou Andreje Babiše, je zrod nové společenské skupiny novodobých miliardářů. Oligarchové. Jakoby k nám byli importováni, stejně tak jako mnoho jiných škodlivých ideí, z Ruska.

Nemají žádný program, žádné vize, jen mamon a touhu po moci nad normálním smrtelníkem. Jakási kasta novodobých Bohů, sídlících na Olympu klientelistických a korupčních vztahů. Jakási„bojarská duma.“ Smyslem je demonstrace vlastního bohatství a moci, stojící nad zákonem. Tomu je třeba přizpůsobit politické rozvrstvení společnosti. Krajská zastupitelstva pryč, Senát pryč, poslanců pouze polovina, a jednokolový většinový systém pro parlamentní volby, který produkuje silné jednobarevné vlády v čele s Gosudarem.

Babiš prý sní o zemi, kde děti sportují, pracující pracují, podnikatelé podnikají a vesele odvádějí daně, umělci se věnují umění v nových koncertních sálech a výstavních síních, lékaři léčí nejmodernějšími metodami, z Brna do Prahy dojedete vlakem za 40 minut nebo po supermoderní dálnici a důchodci berou důchod ve výši 70 procent průměrné mzdy.

Má to jeden háček. V čele takové země by musel stát on sám. A jediný.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | úterý 1.8.2017 11:01 | karma článku: 23.48 | přečteno: 659x

Další články blogera

Ivan Bednář

Po schodoch (metra)

Richard Müller kdysi zpíval„Cestou po schodoch, po schodoch,/poznávam poschodia./Poznám po schodoch, po zvukoch,/čo sme kto za ľudia.

10.10.2017 v 9:25 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 203 | Diskuse

Ivan Bednář

Příliš drahý udavačský špás

V neděli odstartovalo Ministerstvo financí tzv. Účtenkovku. Loterii, jejímž hlavním cílem je zvýšit kontrolu nad podnikateli používajícími EET tím, že do ní zapojí statisíce hráčů-kontrolorů s minimální šancí na vysokou výhru.

2.10.2017 v 9:13 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 552 | Diskuse

Ivan Bednář

Uplácel Ázerbájdžán i české politiky?

Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP odhalilo korupční fond, ze kterého ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny, celkem 66 miliard korun, napsala MF Dnes.

15.9.2017 v 9:52 | Karma článku: 19.50 | Přečteno: 460 | Diskuse

Ivan Bednář

Prezidentské zmýlené

Je až s podivem, jak snadno se prezident Miloš Zeman mýlí. Nejde jen o tolik přetřásaný výrok o Ferdinandu Peroutkovi, který se dostal nakonec až před soud, který přikázal (marně) Zemanovi, aby se omluvil.

29.8.2017 v 9:13 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 647 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Volební prognóza 2017

Co bude dál to nevím, netroufám si to odhadovat. Dlouholetý šéf mordparty řekl, že vraždy je schopen za určitých okolnosti každý z nás. I politici, kteří se právě posekali před kamerami, pak jdou za roh na pivo. A tam se to upeče.

19.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl druhý: Nemožnost cokoliv ovlivnit, zodpovědnost za vše.

V prvním díle předvolebních úvah jsem na slovech špiček Evropské unie demonstroval, že EU mílovými kroky směřuje k federaci. Při vědomí tohoto trendu vzniká zcela relevantní otázka, zdali se tohoto společenství i nadále účastnit.

19.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Co si těsně před volbami myslím o voličích

...a co si těsně před volbami myslím o politicích? Ať se nám to líbí či ne, politika hýbe našimi životy. Aby panovala spravedlivá rovnováha, naším privilegiem je, hýbat životy politiků.

19.10.2017 v 2:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 96 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl první: Quo vadis, Evropská unie?

Odpověď vystřelím hned na začátku: EU směřuje nezadržitelně k federaci. Juncker, Mackron, Merkelová - všechny hlavní postavy Evropské unie vyjadřují totéž, jen možná trochu jinými slovy.

18.10.2017 v 23:52 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 122 |

Jan Lunga

Jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění pro firmy nějakým trestem?

Některé strany mají ve svých programech návrh na snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Je to sice pěkné, ale málo reálné, ale hlavně pro to není důvod.

18.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 3.41 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 445 Celková karma 26.64 Průměrná čtenost 1262

Komentáře současného dění. Veřejný kurýr na http://www.publicumcommodum.cz/index.php/verejny-kuryr-obcasny-tydenikNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.