Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Vrchol arogance Na Františku

15. 11. 2019 11:32:09
Nemocnice Na Františku je zatím příspěvkovou organizací Městské části Praha 1. Nachází se zde řada předních českých specializovaných pracovišť.

Mimo jiných Sdružené onkologické centrum (SOC) ke Komplexnímu onkologickému centru (KOC) pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Screeningové centrum kolorektálního karcinomu s onkochirurgickou poradnou atd.

Ročně je v nemocnici hospitalizováno kolem 8 tisíc pacientů a dalších 80 tisíc je ošetřeno ambulantně. V současné době má nemocnice 159 lůžek, z toho 113 akutních a 46 lůžek následné péče. V nemocnici pracuje přibližně 330 zaměstnanců.

To všechno se nynější vedení Prahy 1 v těsné spolupráci s Prahou 7 a hlavním městem Prahou chystá změnit. Z „Františku“ by se měla stát Metropolitní nemocnice blíže neurčeného zaměření. Celý problém vznikl tím, že radnice Prahy 7 vedená starostou Janem Čižinským odmítla přispívat Praze 1 na provoz nemocnice. A tak se vymyslel tento krkolomný plán převodu nemocnice na město.

Proč?

Je logické, že obyvatelé Prahy 1 oprávněně protestují, nechtějí přijít o svojí“ nemocnici, která byla ostatně i jedním z hlavních témat posledních voleb. Bratři Jan a Pavel Čižinští si tehdy vymysleli, že ODS by chtěla nemocnici privatizovat a rozpoutali petici za její záchranu. Lež se uchytila a Čižinští nyní ovládají jak radnici Prahy 7, tak radnici na Praze 1. Tehdy chtěli nemocnici „zachránit“ a dnes se jí chtějí zase zbavit?

Naštěstí všechno nejde tak, jak asi bratři představovali. Obávají se zřejmě předložit jakýkoliv návrh smlouvy o převodu nemocnice na hlavní město Praha zastupitelstvu MČ Praha 1 , které je jediné oprávněné jakoukoliv změnu, týkajíce se Nemocnice na Františku provést. A tak, v domnění, že to vyřeší neustálými odklady, místo řádné smlouvy se chystají předložit jakousi rámcovou smlouvu o spolupráci s Hlavním městem Prahou.“ To ale musí schválit celé zastupitelstvo.

Z obavy, že se nepodaří dohodu o spolupráci s HMP prosadit na jednání zastupitelstva Prahy 1, přistoupil starosta Prahy 1 Pavel Čižinský k zatím bezprecedentnímu kroku. Původně plánové zastupitelstvo, které se mělo konat v řádném termínu 20.11. jako obvykle na Žofíně, zrušil a svolal mimořádné zastupitelstvo o týden později do nemocnice Na Františku.

Vzhledem ke skutečnosti, že na původně plánovaný termín listopadového zastupitelstva (20.11.2019) je jen velmi málo bodů a vzhledem k tomu, že již brzy by měla být připravena a předložena ke schválení smlouva o převodu nemocnice Na Františku, tak bych tímto rád oznámil, že navrhnu Radě, aby původně plánovaný termín zastupitelstva byl zrušen, s tím, že bych svolal zastupitelstvo mimořádné, které by projednalo právě smlouvu o převodu Nemocnice Na Františku (a v případě zájmu následně snad i některé body jiné), a to předběžně na čtvrtek 28.11.2019 do prostor nemocnice Na Františku,“ oznámil starosta Čižinský v dopise všem zastupitelům.

Proti tomu se samozřejmě postavili opoziční zastupitelé. Jednak starosta Prahy 1 není Bůh, aby sám rozhodoval kdy, kde a co bude, a jednak se domnívají, že problémů k řešení na řádném zastupitelstvu je více než dost, například dopravní situace na Praze 1 po pokusném uzavření průjezdů jak Karmelitskou ulicí, tak před Smetanovo nábřeží atd.

Možná starosta Čižinský počítá s tím, že změna termínu nebude vyhovovat především opozičním zastupitelům, kteří se nebudou moci zúčastnit a návrh jakéhokoliv právního dokumentu mu projde. Také by se tím vyhnul případným protestům občanů. Když se zastupitel Karel Ulm obrátil na starostu s tím, že jsou na původní termín svolaní i občané, každý s termínem počítal a má už na konec listopadu jiný program. Proč starosta neoslovil s návrhem na záměnu alespoň předsedy jednotlivých klubů?

Odpověď starosty byla stručná. Odvětil „my jsme se tak rozhodli.“

Že by Čižínský používal již majestátní plurál? Anebo jsou nějací „oni,“ kteří mají nějaké zvláštní

výhody a smějí do toho mluvit, a „my“, kteří do toho mluvit nesmíme?

O neuvěřitelném hazardování s více než tří miliardovým majetkem Městské části Praha 1 svědčí i to,

když na posledním pražském zastupitelstvu předsedkyně Kontrolního výboru Jaroslava Janderová

konstatovala, že není plněn Postup při zajištění fungování Nemocnice Na Františku prostřednictvím

Metropolitní nemocnice Na Františku a časový harmonogram dle přílohy č. 1 usnesení zastupitelstva

hlavního města Prahy č. 7/6 ze dne 23. 5. 2019, který uložil Radě HMP zajištění nápravy a

dodatečné splnění časového harmonogramu tak,aby mohlo dojít k plnohodnotnému fungování

příspěvkové organizace hlavního města Prahy Metropolitní nemocnice na Františku od 1. 1. 2020,

hlasováním koalice nebyl návrh vůbec na jednání Zastupitelstva připuštěn?!?

Je třeba si uvědomit, že ve hře je ovládnutí zhruba tří miliardového majetku nemocnice. A to už je pořádné sousto i pro pány bratry z Praha sobě. Jak říká sir Humphry Apleby „když už musíte pane ministře udělat takovou příšernou blbost, nedělejte to size="11pt"aspoň takhle příšerně blbě.“

Ivan Bednář

Autor: Ivan Bednář | pátek 15.11.2019 11:32 | karma článku: 40.15 | přečteno: 10093x

Další články blogera

Ivan Bednář

Falešné sliby jako nástroj správy města

Do řízení hlavního města i jeho městské části Prahy 1 se v poslední době vloudily hodně falešné tóny.

9.11.2019 v 13:06 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 374 | Diskuse

Ivan Bednář

Zaorálek ministrem

ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. S návrhem souhlasí jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Babiš.

22.8.2019 v 9:16 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 824 | Diskuse

Ivan Bednář

Kam se hrabou Zvonokosy

S velkou slávou nainstalovala koalice na Praze 1 ve Vrchlického sadech v dubnu loňského roku dva mobilní pisoáry. Parku před Wilsonovým (Hlavním) nádražím se říká Sherwood s odkazem na les obývaný v Anglii zbojníky Robina Hooda.

16.8.2019 v 9:18 | Karma článku: 26.75 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Máj

Komunisté zase vyskakují…?

Článek s tímto názvem byl zveřejněn dne 15. prosince, tedy včera a najdete jej lehce, neboť je (v době vydání tohoto článku) umístěn na titulní straně...

16.12.2019 v 14:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Jan Dvořák

Ekologický summit v Madridu se moc nevydařil

Jen velký optimista se mohl domnívat, že opravdu celý svět se na konferenci v Madridu zaváže k ráznému omezení emisí skleníkových plynů. OSN není EU, která má páčky na vynucení poslušnosti své sedmadvacítky.

16.12.2019 v 10:17 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 667 | Diskuse

Jan Broul

Borisův triumf v Británii

V Británii se odehrály asi nejdůležitější volby od konce 2. světové války, které zásadně určily budoucnost země a ve kterých jasně zvítězili Johnsonovi Konzervativci. Jak se to ale vlastně stalo? Proč Konzervativci vyhráli (pro ně

16.12.2019 v 8:10 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Bartoň

Madrid klima nezachránil, Greta se zlobí

Přes dramatickou výzvu generálního tajemníka OSN o tom, že rok 2020 bude pro záchranu klimatu rozhodující, skončila klimatická konference v Madridu bez výsledků.

16.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 32.72 | Přečteno: 833 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Provokace Novotného juniora

On poskytnul Rusům přesně to, co oni potřebují, totiž důkaz, že je tady jejich hrdinům ubližováno, a naopak, že fašisté jsou zde vyznamenáváni. Přitom to není pravda, protože náš pan prezident vyznamenává spíše bolševiky.

16.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 303 | Diskuse
Počet článků 519 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Komentáře současného dění. Veřejný kurýr na http://www.publicumcommodum.cz/index.php/verejny-kuryr-obcasny-tydenik

Najdete na iDNES.cz