Babišova nepřímá úměra - čím více úředníků, tím nižší výběr daní

K 30. červnu má končit dosavadní program podpory biopaliv schválený Evropskou komisí. Vláda ale přijala nový program podpory biopaliv, který zachovává 10% podíl biopaliv první generace v pohonných látkách.

Evropská komise na 10% ale už netrvá, postačí jim 7%, protože se ukázalo, že biopaliva první generace škodí životnímu prostředí víc než samotná paliva bez příměsí. A preferuje biopaliva druhé generace, která by měla doplnit ta chybějící tři procenta.

Podle kritiků z prosazení vládní podpory profituje především Babišova skupina Agrofert. Finta spočívá v tom, že Babišovy podniky umějí vyrábět pouze biopaliva první generace. A tak jsme si schválili něco, co Evropa již zvolna opouští. Desetiprocentní podíl biopaliv první generace nám má zůstat zachován do roku 2020. Do té doby snad Babišovci zvládnou výrobu biopaliv druhé generace. Ta se totiž nevyrábějí ze zemědělských plodin, ale z dřeva, slámy či mořských řas. Nezabírají zemědělskou plochu, jsou energeticky méně náročná.

Státní podpora Babišových podniků je ale trnem v oku mnoha občanům. Považují to za kolosální střet zájmů. Tak si Babiš vymyslel další zrůdnost.  Může za to, jak jinak, Miroslav Kalousek. 

Podporu jeho podnikům nemá zajistit stát, ale přímo občan. Má takový zvrácený zvyk. Kdykoliv něco přichystá, odnesou to daňoví poplatníci. „Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi,“ uvedl pro media Babiš. Nápad sice neprošel sněmovním výborem, ale svůj účel splnil. Kalousek dostal zase do zubů, všichni ho budou proklínat!

Problémem má Babiš i s nízkým výběrem daní, ač před volbami sliboval opak. Teď tvrdí, že pokud by měl zlepšit výběr daní, tak musí zvýšit počty úředníků, kteří to zařídí. Jenomže statisticky se počty úředníků zvyšují, a výběr daní klesá. Desítky radnic po celé republice mají problémy se svým rozpočtem. Navzdory Babišovým slibům, že se výběr daní bude zlepšovat, zažívají obce pravý opak. Za první letošní měsíce stát do jejich pokladen poslal výrazně méně peněz, než čekaly.

Dalo by se říci – klasická nepřímá úměra. Čím nižší výběr daní, tím víc úředníku. Anebo také – čím více úředníků, tím nižší výběr daní. Jako v učebnici matematiky, která nepřímou úměrnost demonstruje na příkladu rychlosti a vzdálenosti. Čím vyšší rychlostí jedu, tím kratší dobu mi trvá někam dojet.

Oproti konci loňského dubna je to ale o 24 miliard korun horší výsledek. Příjmy státní pokladny se tak meziročně propadly o dvě procenta. Na klíčové dani z přidané hodnoty (DPH) klesl výběr meziročně o 7,9 miliardy na celkových 76,2 miliardy korun.

Bouří se už i koaliční partneři. Předseda KDU – ČSL Pavel Bělobrádek na Babiše naléhá, aby už konečně předvedl, jak chce zlepšit výběr daní.  Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka minulý týden ministra financí vyzval, aby na vládě odprezentoval, co už jeho úřad udělal pro vyšší výběr DPH a co dále chystá. Babiš se k tomu ale jaksi nemá.

Úsporná opatření ministra financí Andreje Babiše (ANO) v rozpočtu na příští rok jsou podle  Bělobrádka jen tupé škrty. Plánovaný deficit ve výši 70 miliard korun je podle něj, ale i podle opozice ODS a TOP 09, příliš vysoký.

Bělobrádek Babišovi připomněl, že ministerstvo financí by se mělo zaobírat hlavně příjmovou stránkou rozpočtu, protože o té výdajové rozhoduje vláda. Má hlavně vybírat daně a podle Bělobrádka se má kde zlepšovat. Jenomže Babiše naopak zajímají především výdaje. Uplatňuje politiku prostřednictvím dotací a škrtů. Znáte tu pohádku o těch myšičkách – tomu dala, tomu dala, a na toho nezbylo nic.  Kdo bude poslouchat, dostane, kdo zlobí, půjde z kola ven.

Jurečka má ale štěstí, že Babiš má své panství rozprostřené především v zemědělské oblasti. Tam by nucené škrty ublížili především Babišovi samotnému.

Ale Bělobrádkovi se Babiš vzápětí pomstil. V návrhu rozpočtu na příští rok mu dal o téměř 1,5 miliardy méně peněz na vědu a výzkum než Bělobrádek požadoval.

Jo, holoubku bělobradý, pouštět si hubu na špacír se v Čechách nevyplácí. Babišova pomsta bude jistě sladká. Kalouskovi do zubů, Bělobrádkovi na solar. Že to odnesou normální občané, ale i vědátoři a výzkumníci? Co na tom. Hlavně že jsou pole zasviněná řepkou olejkou.

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Bednář | čtvrtek 7.5.2015 9:33 | karma článku: 25,67 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

13.5.2022 v 14:21 | Karma: 24,49

Ivan Bednář

Středula na Hrad

1.5.2022 v 10:30 | Karma: 28,18

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

22.4.2022 v 9:36 | Karma: 31,33