Atatürk Erdogan

18. 04. 2017 9:55:20
Trump blahopřál Erdoganovi k vítězství v referendu. Obyčejná větička, která ale vyvolává osipky u mnoha mediální ch expertů. Věta, která je obvyklým zdvořilostním aktem, se v jejich očích mění v jakési temné spiknutí.

Doufám, že Erdoganovi gratuloval i náš předseda vlády Sobotka. Jedná se o formální zdvořilostní frázi, který má potvrdit vzájemný respekt dvou suverénních států. Že by Erdoganovi blahopřál prezident Zeman, nedoufám, protože Zeman se v zahraniční politice chová jako příslovečný slon v porcelánu.

Nehoruji pro Erdogana, ale příliš se v turecké problematice neorientuji a myslím si, že není v jednoduché situaci. Válka v Sýrii, Kurdové, Rusové, Řekové i Američané. Jejich zájmy se nutně střetávají. Turecko má dveře do Evropské unie zavřené, ale současně je členem NATO. Leteckou základnu v Incirliku využívají Američané.

Země, kde žije největší počet zahraničních Turků, Německo, je k Turecku logicky smířlivější (Turci, žijící v SRN jsou přece i němečtí voliči), ale současně Erdoganovi hrozí Merkelová, stejně tak jako HJollande, prstem.

Moderní historie dnešního Turecká vůbec není jednoduchá. Na počátku 1. světové války, když Británie zabavila nové válečné lodě, které Britové pro Osmanskou říši právě postavili, přiklonil se Mehmet V. na stranu Německa.

Válka říši ovšem rychle vyčerpala, zemi zachvátil hladomor. Došlo k další arménské genocidě, protože se sultán obával, že Arméni podpoří ruské útočníky. Turci tehdy povraždili kolem 1,5 křesťanských Arménů. To je dodnes citlivé téma. Když německý Spolkový sněm označil masakry Arménů v roce 1915 za genocidu, Turecko vzápětí odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím a šéf turecké vlády prohlásil, že krok německého parlamentu vážně narušil turecko-německé vztahy.
V druhé půlce roku 1918 se fronty začaly hroutit a Osmanská říše proto urychleně uzavřela 30. října příměří. Říše byla v troskách. Istanbul okupován. Válečný hrdina generál Mustafa Kemal (Atatürk, Otec Turků)) se rozhodl roku 1919 vydat Prohlášení o nezávislosti, nově zvolený parlament však Britové obsadili.

Kemal byl nucen uchýlit se do Ankary, kde zřídil Velké národní shromáždění. Mírové podmínky, podle kterých měli Arméni získat nezávislost a Kurdistán autonomii, ale nepřijal. Když začalo řecké vojsko zatlačovat kemalisty do hor, zahájil Kemal protiútok, který nakonec vedl k vytlačení Řeků a zrušení sultanátu (1922), čímž Osmanská říše zanikla.

Velmoci se poté rozhodly ustoupit. Smlouva z Lausanne (1923) nakonec vymezila turecké hranice, přičemž požadavky Arménů a Kurdů na nezávislost byly ignorovány, To je také dodnes třeskavá záležitost.

Po pádu říše se Kemal stal prezidentem a vyhnal ze země sultána Mehmeda VI. Po jeho odchodu se stal duchovním vůdcem, chalífou, sultánův synovec Abdulmecid II. Mustafa Kemal vyhostil ze země i jeho, čímž pobouřil všechny muslimy. Jejich nenávist ještě podporovali hodžové, vesničtí duchovní. Kemal se ale nezalekl a radikální změny pokračovaly. Reforem v zemi bylo dosaženo nátlakem a často i tvrdým násilím. Přesto většina Turků Atatürka dodnes uctívá a jeho reformy jsou stále živé.

Po Severní Korji, kterou hájí Rusko a Čína, je tady další vážný problém pro Američany. Proto není divu, že se prezident Trump uchýlil k "blahopřání" Erdoganovi. Za bukem číhá Rusko na příležitost, jak by Turecko ulovilo do svého tábora "míru."

Kdyby chtěla Evropská unie, jejíž zahraniční politika je vedená italskou komunistkou Mogheriniovou, působit na mezinárodním poli seriózně, musela by obsáhnout celou složitost tureckých moderních dějin a netvářit se tak, jakoby sežrala všechnu moudrost.

To platí i pro českou zahraniční politiku. Prezidenta Zemana nevyjímaje

A mediální derviše ve službách socialistické Evropy jakbysmet..

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor: Ivan Bednář | úterý 18.4.2017 9:55 | karma článku: 14.62 | přečteno: 555x

Další články blogera

Ivan Bednář

Bývalý premiér Andrej Babiš zahájil svojí prezidentskou kampaň.

K dlouhé sérii podvodů, které doprovázejí éru Andreje Babiše, přibylo hned několik dalších. Kdepak, u toho člověka nemůžete čekat nic rovného. Jak se říká, spolkne hřebík a vyjde z něj vývrtka.

19.5.2022 v 11:01 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 446 | Diskuse

Ivan Bednář

Konec finské „finlandizace“

Není to tak dávno, co se v úvahách některých politiků v souvislosti s Ukrajinou objevovalo slovo finlandizace.

13.5.2022 v 14:21 | Karma článku: 24.49 | Přečteno: 600 | Diskuse

Ivan Bednář

Středula na Hrad

Odboráři se na sjezd Konfederace odborových svazů sešli o víkendu symbolicky v „železném srdci republiky.“ V Ostravě. V sobotu dopoledne na sjezd dorazil i prezident Miloš Zeman.

1.5.2022 v 10:30 | Karma článku: 28.18 | Přečteno: 801 | Diskuse

Ivan Bednář

Ucho se utrhlo. Na Slovensku.

V řadách hnutí ANO zavládla panika. Slovenská policie oznámila, že chce poslat do vazby expremiéra Fica.

22.4.2022 v 9:36 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 491 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 463 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2303 | Diskuse

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

Mimořádná schůze sněmovny, tentokrát svolaná vládní pětikoalicí, které přetekl kalich trpělivosti, a která zvažuje riziková chování opozice, a opozice obviňující z bezpečnostního rizika vládu. Kdo má pravdu?

25.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 649 | Diskuse
Počet článků 570 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1275

Občasné komentáře současného dění. 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...